Salvador Dali lubił zaskakiwać
Salvador Dali, najbardziej znany surrealista i malarz XX wieku. Posiadał niczym nieograniczony, wolny od barier umysł. Tworzył coś zupełnie nowego, oderwanego od rzeczywistości. Ludzie do teraz nie rozumieją jego sztuki, dlatego są nią zafascynowani. Każdy interpretuje ją na swój sposób. Ale czy ona miała jakiś głębszy sens? Czy może Dali tworzył obrazy których sam nie rozumiał, bawił się w artystę?
Salvador przeświadczony o własnej potędze.
Salvador Dali nie znał pokory. Był pewien swych talentów i intelektu. Pokazywał to na każdym kroku. Podczas studiów na uniwersytecie artystycznym przedrzeźniał profesorów, kpił z nich. Podczas jednego z egzaminów z historii sztuki, po wylosowaniu pytania stwierdził: „Jestem inteligentniejszy niż trzej profesorowie z komisji razem wzięci i odmawiam złożenia egzaminu, albowiem dużo lepiej znam od nich zawarte w pytaniu zagadnienie”. Uważał się za lepszego i zdolniejszego od innych artystów. Dumnie głosił, że jedno jego dzieło jest cenniejsze niż wszystkie obrazy Picassa. Uwielbiał być w centrum uwagi, w dzieciństwie specjalnie potykał się o schody, by zwracać na siebie atencję dzieci. Jako dorosły wychodził na spacery z mrówkojadem. Nic więc dziwnego, że stworzył obrazy obok, których nie da się przejść obojętnie.
Dziwaczne inspiracje Salvadora.
Dali tworzył surrealistyczne dzieła, wszystko co namalował było wytworem jego nadrealnej wyobraźni. Na płótno przelewał często przerażające sceny, wizje apokaliptyczne, rozkład ludzkich ciał, wojenną pożogę. Był przy tym wyjątkowo niedelikatny, wyolbrzymiał obrzydzające, przeraźliwe formy. Najbardziej znany obraz Salvadora to „Trwałość pamięci”. Powstał po kolacji w gronie bliskich znajomych. Dali zaczął wówczas rozmyślać o miękkości sera camembert. Przedstawił jego konsystencję pod postacią zegarów na tle górzystego krajobrazu. W jego dziełach często pojawiały się nawiązania do erotyki i śmierci. Lubił szokować, kontrowersja napędzała jego sztukę.
Co by było gdyby jego nie było?
Świat byłby nudny, ograniczony, szary. Nasza planeta potrzebuje dziwaków, którzy nie traktują życia na serio, szydzą z niego. Mimo paskudnego charakteru Salvador dał się poznać jako wielki artysta, którego sztuka do dziś zaskakuje największych koneserów. Dali zmarł w chorobie, 23 stycznia 1989 roku. W swoim dorobku artystycznym potomnym zostawił nie tylko obrazy ale także surrealistyczne rzeźby i filmy.